تبلیغات
بازتاب آنلاین - عبور اقتصادهای آسیایی از اروپا تا 2050

عبور اقتصادهای آسیایی از اروپا تا 2050

پنجشنبه 13 مرداد 1390 07:07 ب.ظ

نویسنده : سیاوش
آسیا تا سال ۲۰۵۰ نیمی از بازده اقتصادی دنیا را بر عهده خواهد داشت و سه میلیارد نفر از مردم این قاره، درآمدی برابر با درآمد ساکنین اروپا خواهند داشت که بار اصلی این پیشرفت اقتصادی، بر دوش کشورهای چین، مالزی، اندونزی، تایلند، ژاپن، کره جنوبی و هند خواهد بود/سازمان ملل در این گزارش پیش بینی كرد، هند بالاترین رشد صادرات به میزان 11.3 درصد در سال 2011 را به ثبت برساند و کره جنوبی با 11 درصد، چین (10.8 درصد)، تایلند (10 درصد)، اندونزی (9.9 درصد) و مالزی (7.9 درصد) در رتبه های بعد قرار خواهند گرفت.
سرویس اقتصادی ـ بانک توسعه آسیا در آخرین گزارش خود اعلام کرد، آسیا می تواند با چیره شدن بر مشکلات پیش روی خود همچون فساد، نابرابری و تغییرات اقلیمی از تا سال 2050 میلادی به لحاظ اقتصادی بر اروپا پیشی بگیرد.

به گزارش «تابناك»، به نقل از پایگاه اینترنتی بانك توسعه آسیا ASIAN DEVELOPMENT BANK در این گزارش آمده است، آسیا تا سال ۲۰۵۰ نیمی از بازده اقتصادی دنیا را بر عهده خواهد داشت و سه میلیارد نفر از مردم این قاره، درآمدی برابر با درآمد ساکنین اروپا خواهند داشت که بار اصلی این پیشرفت اقتصادی بر دوش کشورهای چین، مالزی، اندونزی، تایلند، ژاپن، کره جنوبی و هند خواهد بود.

بر پایه این گزارش، با وجود اینکه نیمی از جمعیت زیر خط فقر دنیا با درآمدی روزانه کمتر از یک دلار و ۲۵ سنت در آسیا سکونت دارند، تولید ناخالص داخلی این قاره با احتساب کشورهای فقیرتر، از جمله لائوس و پاکستان از هفده تریلیون دلار در سال گذشته میلادی به ۱۷۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید كه این رقم معادل درآمد سرانه 40800 دلاری برای مردم آسیا خواهد بود.
 
در گزارش بانک توسعه آسیا آمده است که آسیا باید با روی آوردن هر چه بیشتر به نوآوری برای مقابله با بلایای طبیعی ـ که بیشتر از هر منطقه ای در جهان در این قاره دیده می شود ـ بتواند تا سال ۲۰۵۰ به سهم ۵۲ درصد از تولید ناخالص جهان رسیده و برتری اقتصادی خود را که سیصد سال گذشته و پیش از وقوع انقلاب صنعتی در اختیار داشت باز پس بگیرد.

بانك توسعه آسیا در تازه ترین گزارش خود هشدار داد، گسترش بی عدالتی و مفاسد مالی به عنوان موانع اصلی به شدت رشد کرده و رونق اقتصادی كشورهای آسیایی را تهدید می كند.

آسیا هم اكنون در حال گذار از شرایط تاریخی اقتصادی است

«هاروهیكو كرودا»، رییس بانك توسعه آسیا، قرن کنونی را قرن آسیا نامگذاری كرده است.

كرودا تأكید كرد: كشورهای آسیایی، بهترین عملكرد را پس از بحران مالی و اقتصادی 2008 داشته اند و به بهترین شكل از بحران و ركود اقتصادی خارج شدند. از این روست كه تا سال 2050 میلادی، میزان درآمد سرانه مردم آسیا بر پایه برابری قدرت خرید به سطح درآمد اروپا خواهد رسید.

وی افزود: آسیا باید برای دستیابی به رشد و رونق باثبات و پایدار با فقر مطلق اقتصادی مقابله كند و زمینه برقراری عدالت اجتماعی را فراهم آورد.

گزارش سازمان ملل متحد: خروج موفق آسیا از بحران جهانی

همچنین در هفته گذشته، سازمان ملل متحد نیز در گزارشی به عملكرد خوب اقتصادهای آسیایی در برون رفت از بحران مالی و تجاری جهان در سال 2009 اشاره كرد.

این گزارش، عامل اصلی خروج اقتصادهای آسیایی از بحران 2009 را بهبود رشد صادرات ارزیابی می كند.

این در حالی است كه كشورهای اروپایی و آمریكا، همچنان از پیامدهای این بحران رنج می برند و هم اكنون با بحران نوظهور بدهی ها دست و پنجه نرم می كنند.

همچنین در این گزارش آمده بود كه منطقه آسیا در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی پیشتاز است؛ هرچند 75 درصد آن تنها به پنج اقتصاد چین، هنگ کنگ، هند، فدراسیون روسیه و سنگاپور بازمی گردد.

سازمان ملل در این گزارش پیش بینی كرد، هند بالاترین رشد صادرات به میزان 11.3 درصد در سال 2011 را به ثبت برساند و کره جنوبی با 11 درصد، چین (10.8 درصد)، تایلند (10 درصد)، اندونزی(9.9 درصد) و مالزی (7.9 درصد) در رتبه های بعد قرار خواهند گرفت.

این گزارش همچنین منطقه آسیا را نیروی با ثبات مهم و موتور محرکه رشد اقتصادی دنیا پس از بحران 2009 خواند.

این گزارش در دوشنبه گذشته، با نام «تجارت و سرمایه گذاری آسیا و اقیانوسیه 2011:  فرصت های تجارت و سرمایه گذاری پس از بحران» از سوی کمیسون اقتصادی ـ اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد (اسکاپ) در بانكوك منتشر شد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -