تبلیغات
بازتاب آنلاین - گاز فاز 10 پارس جنوبی فردا وارد مدار می‌شود

گاز فاز 10 پارس جنوبی فردا وارد مدار می‌شود

پنجشنبه 13 مرداد 1390 11:01 ب.ظ

نویسنده : سیاوش
با وجود افتتاح پالایشگاه‌های فازهای 9 و 10 پارس جنوبی گاز این دو فاز به دلیل كامل نشدن حفاری چاه‌ها و همچنین كمبود تجهیزات پیچیده سرچاهی هنوز به طور كامل وارد مدار نشده است.
با نصب تجهیزات سرچاهی 6 حلقه چاه در فاز 10 میدان گازی پارس جنوبی، گاز این فاز به‌میزان 600 میلیون فوت مكعب در روز معادل روزانه 17 میلیون متر مكعب فردا جمعه وارد مدار می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با وجود افتتاح پالایشگاه‌های فازهای 9 و 10 پارس جنوبی گاز این دو فاز به دلیل كامل نشدن حفاری چاه‌ها و همچنین كمبود تجهیزات پیچیده سرچاهی هنوز به طور كامل وارد مدار نشده است.

پیش از این تنها 7 حلقه چاه از فاز 9 وارد مدار تولید شده بود و پالایشگاه این دو فاز برای تصفیه گاز ترش فازهای 6 و 7 و 8 میدان عظیم پارس جنوبی به كار گرفته می‌شد.

براین اساس با وارد مدار تولید شدن این 6 حلقه چاه در فاز 10 با فرض تولید متوسط 100 میلیون فوت مكعب در هر حلقه چاه، 600 میلیون فوت مكعب به تولید گاز این میدان افزوده خواهد شد.

در عین حال گاز چاه‌های باقی‌مانده فاز 9 با تأمین تجهیزات سرچاهی تا آذرماه سال جاری وارد مدار خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود چاه‌های باقی‌مانده فاز 10 نیز تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده وارد مدار تولید شوند.

با تولید 600 میلیون فوت مكعب گاز از فاز 10 پارس جنوبی این گاز وارد پالایشگاه فازهای 9 و 10 می‌شود و به همین میزان از گاز ترش فازهای 6 و 7 و 8 كه پیش از این در پالایشگاه فازهای 9 و 10 تصفیه می‌شد برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری اختصاص خواهد یافت كه البته احتمالاً با افزایش مصرف گاز در زمستان این میزان گاز در ظرفیت خالی فعلی پالایشگاه‌های گازی كشور تصفیه و وارد مدار مصرف می‌شود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -