تبلیغات
بازتاب آنلاین - باهنر: از سكوت احمدی‌نژاد استقبال می‌كنیم

باهنر: از سكوت احمدی‌نژاد استقبال می‌كنیم

دوشنبه 17 مرداد 1390 01:46 ب.ظ

نویسنده : سیاوش
باهنر گفت: رقیب‌هایی كه در انتخابات مجلس خواهیم داشت از طیف‌های مختلف مثل اصلاح طلبان؛ جریان فتنه و جریان انحرافی خواهند بود و حتی كسانی كه اصولگرا هستند، اما حاضر نشدند در مجموعه‌ی ما كار كنند.

به گزارش ایسنا دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین در ابتدای نشست خبری خود كه صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، با تبریك ماه رمضان و روز خبرنگار ، از خبرنگاران به عنوان قشری یادكرد كه برای تعادل بخشی به جامعه و تقویت دموكراسی به عنوان پایه‌های اصلی حركت‌های دموكراتیك، می‌توانند موثر باشند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره 15 ایرادی كه معاون پارلمانی رئیس جمهور به آیین‌نامه‌ی داخلی مجلس مطرح كرده است و این كه آیا بهتر نبود این ایرادها در شورای عالی حل اختلاف یا جلسات مشترك فصلی مطرح شود، توضیح داد: ما از تعامل بین قوا استقبال می‌كنیم، پس هیچ ضرورتی ندارد این مسائل رسانه‌ای شود، چون بهتر است در مورد مقدمات كاری كارهای قانونی اظهار نظر رسمی و حقوقی نداشته باشیم و می‌توانیم این نظرات را دوستانه مطرح كنیم.

وی افزود: اگر در رابطه با مقدمات كار هر نهاد وارد شویم و آن را زیر سوال ببریم طرح این مسائل پایان یافتنی نخواهد بود. به طور مثال ممكن است این مساله مطرح شود كه چرا مصوبات دولت، فرآیند طبیعی و عادی خود را طی نمی‌كند و یا این موضوع طرح شود كه نظر شورای نگهبان منطبق بر قانون اساسی نیست.البته برخی مسایل می‌تواند به صورت علمی و دانشگاهی مطرح شود.

باهنر در ادامه تصریح كرد: با توجه به این كه هر نهاد تلاش دارد مقدمات كاری خود را داشته باشد، متاسفانه هر از چند گاهی از طرف دولت و رئیس جمهور نامه‌هایی نوشته می‌شود و رسانه‌ها مدتی مشغول آن می‌شوند كه به نظر می‌رسد این موضوع به معاون حقوقی ایشان نیز سرایت كرده است و امیدواریم به بقیه‌ بدنه دولت تسری نیابد.

باهنر در ادامه در جواب سوال خبرنگار ایسنا، در رابطه با شكل‌گیری مجموعه‌ی 8+7 در جهت وحدت اصولگرایان و ادعای برخی طیف های اصولگرایی مبنی بر جامع نبودن این مجموعه و این كه همه‌ی طیفهای اصولگرایی را در برنمی‌گیرد، گفت: اگر بخواهیم از نظر ریاضی محاسبه كنیم، اصولگرایی بسیار وسیع و بزرگ است و شاید اگر بخواهیم مجموعه‌ی همه‌ی گروه‌های سیاسی را كه در جبهه‌ی اصولگرایی هستند، دعوت كنیم تبدیل به یك مجلس 100 الی 200 نفره می‌شود.

باهنر با بیان این كه ما به دنبال این هستیم كه با تشكیل یك مجموعه حداكثر اصولگرایان را دور هم جمع كنیم، تصریح كرد: بقیه‌ اصولگرایان باید نماینده‌ی خود را در بین همین نماینده‌ها پیدا كنند، چون اگر قرار باشد هر مجموعه‌ی بزرگ و كوچك نماینده‌ی مستقل داشته باشد همان مجلسی می‌شود كه باید درآینده شكل بگیرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این عقیده كه 8+7 جامعیت خوبی دارد، اظهار كرد: 8+7 از جبهه‌ی متعهد اصولگرایی كه در گذشته 2+5 بود، وسیع‌تر است و برخی احساس می‌كنند باید با این مجموعه ارتباط بگیرند، باید بین اعضای آن نمایندگان خود را پیدا كنند و ما به عنوان اعضای 8+7 آمادگی داریم پیشنهادات و حرف‌های منطقی آنها را بشنویم و استفاده كنیم.

باهنر همچنین در جواب سوالی در رابطه با شكل گیری جبهه‌ی ایستادگی و طیف محسن رضایی و احتمال ارایه لیست جداگانه از جانب آنها، گفت:آقای رضایی با توجه به تجربه‌ی ما از ایشان حتما به دنبال جدا شدن و لیست مستقل نیستند و تجربه‌ی ما نشان می‌دهد رضایی خیلی نرم‌تر و مدبرانه‌تر برخورد می‌كند.

وی ادامه داد:‌ آقای رضایی مسائل خود ا در رسانه مطرح كردند و با جامعه‌ی روحانیت مبارز تهران صحبت‌هایی داشتند و جامعه‌ی روحانیت اعلام كرد به 8+7 توصیه می‌كند به پیشنهادات توجه شود و آقای رضایی نیز پذیرفتند.

وی با بیان این‌كه در طیف اصولگرایی نقطه مرزی تعریف شده و جداكننده‌ای وجود ندارد، افزود: جامعتین در مورد 8+7 بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند و به نظر می‌رسد دیگر قابل تجدید نظر نیست و از طیف‌های مختلف می‌خواهیم با آن ارتباط برقرار كنند و حرفهایشان را بزنند.

وی همچنین در رابطه با حضور آقای لاریجانی در مجموعه 8+7 توضیح داد: لاریجانی عضو هیچ كدام از تشكل‌های جهبه‌ی پیروان خط امام و رهبری نیستند، البته نزدیكی تفكرات بحث دیگری است و زوایای روشنی بین تفكرات لاریجانی با جبهه‌ی پیروان خط امام و رهبری وجود دارد . بنابراین صرفا این كه یك نفر كاندیدای یك جبهه باشد به معنای عضویت او در آن جبهه نیست.

وی افزود :البته غیر از سه ضلع دوره‌ی گذشته احساس شد اگر آقای لاریجانی و قالیباف در این مجموعه حاضر باشند، این مجموعه جامعیت بیشتری پیدا خواهد كرد و به نظر ما لاریجانی حتما این ظرفیت تشكیلاتی را دارد كه یك عضو در مجموعه‌ی 8+7 داشته باشد.

وی همچنین در رابطه با حضور آقای توكلی توضیح داد: در این دوره تلاش شده است، بحث اضلاع را نداشته باشیم و بیشتر مجموعه‌ی اصولگرایی مطرح باشد و تیپ‌هایی مثل آقای توكلی به همان مجموعه تحول خواهان نزدیك هستند و فعالیت خواهند كرد.

باهنر همچنین در رابطه با سوالی در مورد حذف شدن نماینده‌ی آقای لاریجانی و این‌كه اگر جبهه‌ی پایداری بخواهد لیست جداگانه‌ای بدهد، عكس‌العمل‌ها چطور خواهد بود، گفت: مسئولین جبهه‌ی پایداری بارها اعلام كردند كه قصد ارائه لیست جداگانه ندارند و هنوز هم این موضوع را دنبال می‌كند، اما یكی از مشكلاتی كه در برخی از گرایش‌های اصولگرایی وجود دارد مطلق انگاری است یعنی برخی تصورشان در مورد خلوص اصولگرایی تند و افراطی است.

وی افزود: باید توهمات را كنار گذاشت و با هم كار كنیم در این رابطه به نظر می‌رسد جبهه‌ی پایداری نیز قصد ارائه‌ی لیست جداگانه ندارد، البته شاید بخواهد چانه‌زنی كند كه به نظر ما فرصت چانه‌زنی گذشته است.

باهنر همچنین در رابطه با صحبت‌هایی در مورد دخالت دولت در انتخابات مجلس و در مورد اقداماتی در رابطه با ممانعت از حضور جریان انحرافی در انتخابات آتی، تصریح كرد: در مورد برگزاری انتخابات سالم و بدون حاشیه معمولا همه‌ی طیف‌های دیگر به دولت و مجری انتخابات توصیه های لازم را می‌كنند و معنای آن حركت سازمان یافته برای ناسالم انجام دادن انتخابات نیست، بلكه تذكری است تا تمامی دست‌اندركاران انتخابات در حوزه‌های مختلف انتخابیه در حفظ امانت مردم دقت كنند، پس تذكرات معمولی هر دوره از طرف طیف‌های مختلف انجام می‌شود.

دبیر كل جامعه‌ی اسلامی مهندسین در مورد گروه انحرافی و یا وابستگی كاندیداها و نامزدهایی به این گروه نیز گفت: این گروه مشخصاتی دارد كه در تفكرات و ارتباط مالی آن با برخی مراكز قدرت و ثروت مشخص است.

وی خاطرنشان كرد: پس اگر نامزدی مشكل این چنینی داشته باشد، صلاحیت او به صورت جدی بررسی می‌شود، اما این‌كه نامزدهایی تحت عنوان جریان انحرافی صلاحیتشان رد شود، وجود نخواهد داشت كه این موضوع در مورد جریان اصلاح طلبی نیز همین طور است، یعنی این طور نخواهد بود كه كسی به خاطر داشتن نام اصلاح‌طلبی رد صلاحیت شود.

وی با بیان این كه افراد باید شرایط ویژه‌ی كاندیداتوری داشته باشند تا صلاحیتشان تایید شود، تصریح كرد: البته نامزدهای انتخابات باید ابهامات موجود را برطرف كنند.

وی با بیان این كه رقابت انتخاباتی با وظایف حاكمیت در انتخابات متفاوت است، افزود: اگر كسی مشكل اخلاقی، اعتقادی، مالی و یا مفسده داشته باشد و شرایط لازم برای حضور در انتخابات را نداشته باشد، توسط هیات‌های اجرایی و نظارت بررسی می شود و ما پس از بررسی‌های انجام شده با هم رقابت می‌كنیم ،البته نه از طریق اهرم حاكمیتی، بلكه با تبلیغات و تبیین مسائل.

وی در جواب سوالی در رابطه با عدم حضور جبهه‌ی پایداری در جلسه روز گذشته جبهه وحدت اصولگرایان گفت: ظاهرا مذاكرات انجام شده و در جلسه‌ی بعدی شركت خواهند كرد.

باهنر در رابطه با اظهارنظر برخی رسانه‌های نزدیك به جبهه‌ی پایداری در مورد شخصیت خود نیز تصریح كرد: در مجموعه‌ی اصولگرایی نحله‌های مختلف فكری وجود دارند و اگر بخواهیم دو طرف را تعریف كنیم یك طرف قضیه مثل جبهه‌ی پایداری مدعی هستند اصولگرایی هر چه ناب‌تر وخالص‌تر ، بهتر و بعد خلوص اصولگرایی را به تصور خود تعریف می‌كنند و می‌گویند تعداد برایمان مهم نیست.

وی ادامه داد:از طرف دیگر طیف دیگر، اصولگرایی را به نوعی تعریف می‌كنند كه غیر از افراد ضد انقلاب و محارب با نظام اسلامی، همه را دارای رگه‌های اصولگرایی می‌دانند و این افراط و تفریط در تعریف اصولگرایی مشكل ایجاد می‌كنند كه در گذشته در اصلاح طلبان نیز شاهد آن بودیم.

وی با بیان این‌كه ما به دنبال این هستیم كه اصولگرایی را در چارچوب تعریف كنیم، تصریح كرد: جامعتین بایدها و نبایدهای اصولگرایی را تشریح كردند و از دید ما كسانی اصولگرا هستند كه به آن متعهد باشند و ما این بایدها و نبایدها را كاملا پذیرفته‌ایم، پس به آن عمل می‌كنیم نه كمتر ونه بیشتر.

وی افزود: برخی شاخص‌های اصولگرایی را آنقدر ریز و ظریف تعریف می‌كنند كه عده‌ی محدودی را در بر می‌گیرد و در تصوری كه این آقایان برای اصولگرایی دارند، در مجلس بیش از 15 تا 20 نفر اصولگرا وجود ندارد، در حالی كه ما اصولگرایی را طوری تعریف می‌كنیم كه در مجلس بیش از 200 نفر اصولگرا دارد.

وی تصریح كرد: دید تنگ و بسته‌ی امثال این آقایان طبیعی است كه باهنر را در خود جای نمی‌دهد و توصیه‌ی ما به اینها آن است كه دیدشان را بازتر كنند و عمیق‌تر نگاه كنند و مسائل را واقع گرایانه تحلیل كنند، یعنی تصور نكنند هر چه خود را محدود‌تر كنند، قدرت‌مند‌تر می‌شوند، چون به همان اندازه كه محدود می‌شوند به حاشیه‌ رانده می‌شوند.

وی همچنین در رابطه با سوالی در مورد ارزیابی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مجلس و رقیب اصلی اصولگرایان در انتخابات آینده گفت: به نظر من برای اصلاح‌طلبان تحت عنوان اصلاح‌طلبی، منعی برای شركت در انتخابات وجود ندارد، اما یك موقع كسی ادعای اصلاح طلبی می‌كند و معتقد به تغییر قانون اساسی است كه این موضوع تفاوت می‌كند.

وی ادامه داد: پس همان طور كه مقام معظم رهبری فرمودند از دید معارف اسلامی، اصولگرای غیر اصلاح‌طلب و اصلاح طلب غیر اصولگرا نداریم. یعنی همه‌ی اصولگرایان واقعی حتما اصلاح طلب و همه‌ی اصلاح طلبان واقعی از دید مكتب اسلام حتما اصولگرا هستند كه اگر چنین باشد، نه تنها با آنها رقابت نمی‌كنیم، بلكه دستشان را می‌بوسیم و در لیستمان قرارشان می‌دهیم پس صرفا داشتن اسم اصلاح‌طلبی مانع حضور در انتخابات نمی‌شوند.

باهنر گفت: به اصلاح طلبان توصیه می‌كنم اصلاح طلبی را تعریف كنند، همان طور كه ما بعد از مدت‌ها اصولگرایی را تعریف كردیم و از طرف دیگر به آنها توصیه می‌كنم، تكلیفشان را در مورد سران فتنه‌ی 88 روشن كنند كه در این صورت از حضور آنها در انتخابات استفاده می‌كنیم.

محمدرضا باهنر در ادامه نشست خبری جامعه اسلامی مهندسین با تاكید بر این‌كه همه‌ آرای برآمده از تصمیمات مجلس نباید سیاسی باشد، گفت: برخی از گرایش‌های مجلس بعد از انتخابات بر مشخص شدن تركیب مجلس تعیین می‌شود و از این رو نمی‌توان گفت كه تركیب مجلس در انتخابات آینده چگونه خواهد بود.

به گزارش ایسنا، دبیركل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به پرسشی گفت: بعضی‌ها به دلایل مختلف فكر می‌كنند كه تمام حركت‌های مجلس باید سیاسی و مبتنی بر طیف‌بندی‌های سیاسی باشد این در حالی است كه اعتقاد بنده آن است كه بیش از 85 درصد مجلس سیاسی نیستند بدان معنا كه نمایندگان در بسیاری از موارد و تصمیم‌گیری‌های مجلس با یكدیگر اختلاف نظر دارند كه نمونه آن، بررسی قانون بودجه، برنامه پنج ساله و لوایح و طرح‌های مختلف است.

وی افزود: این اختلاف‌نظرها در مجلس هیچ اشكالی ندارد بر این اساس می‌توان اینگونه نتیجه گرفت كه تنها حدود 10 الی 15 درصد از تصمیمات مجلس در مواردی همچون برگزاری انتخابات هیات رییسه و رای اعتماد به وزرا سیاسی است از این رو اعتقاد بنده بر این است كه همه‌ تصمیمات و آرای برآمده از مجلس نباید سیاسی باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان كرد: البته در صورت وجود احزاب قوی، قدرتمند و شناسنامه‌دار و پاسخگو، اینگونه موضع‌گیری‌ها در مجلس تفاوت پیدا می‌كند بدان معنا كه در این صورت احزاب موضع رسمی خود را اعلام كرده و آن را مجلس برآمده از احزاب نیز در تصمیم‌گیری‌های مختلف خود حتی در جریان بررسی لوایح، بودجه و برنامه نیز از آن تبعیت می‌كند.

باهنر در ادامه در مورد چگونگی رقابت در انتخابات گفت: در مرحله اول تائید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی كه توسط هیات‌های اجرایی بررسی می‌شود پس از آن موضوع ورود احزاب به انتخابات مطرح می‌شود و در نهایت ممكن است رقابت‌های قومیتی نیز در انتخابات وجود داشته باشد از این رو می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری كرد كه رقابت انتخابات مجلس رقابتی متنوع است یعنی رقابت بین افراد تا رقابت بین تشكل‌ها و گرایش‌های سیاسی.

وی افزود: از این رو می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت كه گرایش اكثریت مجلس بعد از مشخص شدن نتیجه‌ انتخابات تعیین می‌گردد و نمی‌توان پیش از آن در مورد اكثریت مجلس اظهارنظری كرد.

باهنر در پاسخ به این پرسش كه برخی معتقدند گروه 8+7 عامل اختلاف است، گفت: این اظهارنظر كه گروه 8+7 باعث اختلاف می‌شود بدان معناست كه اگر هیچ كاری از سوی جامعتین و یا گروه‌های مختلف اصولگرایان برای رساندن وحدت انجام نمی‌شد مسائل به گونه‌ای راحت‌تر حل می‌گردید، این موضوع درست نیست چرا كه با نزدیك شدن به انتخابات طرح مباحث مختلف مطمئنا حرف‌های حاشیه‌ای و اختلاف‌نظرها نیز مطرح می‌شود كه در این بین ممكن است چانه‌زنی‌هایی نیز به وجود آید بر این اساس نباید از این نكته غافل شد كه منظور ما از وحدت، رسیدن به وحدت سیاه و سفید و یا صفر و صدی نیست. ما در رسیدن به وحدت طیف صفر تا صددرصدی را داریم كه اگر بتوان بین آن‌ها وحدت ایجاد كرد اتفاق خوبی رخ خواهد داد. ما هیچگاه ادعا نكرده‌ایم كه می‌توانیم همه اصولگرایان را به وحدت برسانیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش كه به نظر می‌رسد كارهای مهم كشور همچون ایجاد اشتغال برای برگزاری انتخابات رها شده است، گفت: این موضوعی درست نیست چرا كه كارهای مهم مملكت در حال انجام شدن است و هیچ چیزی تعطیل نیست، دولت و مجلس كارهای خود را انجام می‌دهند. از سوی دیگر به دلیل آغاز اجرایی شدن قانون انتخابات در كشور طبیعی است كه این تب و تاب انتخاباتی نیز از هم‌اكنون شروع شود.

به گفته باهنر، سال پایانی مجلس برای شروع بحث‌های انتخاباتی وقت مناسبی است.

دبیركل جامعه اسلامی مهندسین با تاكید بر اینكه تلاش اصولگرایان، رسیدن به یك لیست واحد در تهران است، گفت: البته این بدان مفهوم نیست كه لیست دیگری در تهران وجود نداشته باشد كما اینكه در دوره‌های گذشته نیز بیش از 20 لیست با اسامی مختلف در تهران ظهور پیدا كرد.

وی افزود: تلاش ما در این راستاست كه دو لیست از اصولگرایان در تهران منتشر نشود و لیست تهران از افراد صاحب نفوذ و شناسنامه‌دار و دارای عده و عده تشكیل شده باشد. بر این اساس نمی‌توانیم همه افراد را در لیست خود جای دهیم چون تنها 30 نفر از تهران می‌توانند وارد مجلس شوند.

باهنر در توضیح هدف برگزاری نشست روز گذشته جبهه متحد اصولگرایان نیز گفت: در این جلسه انتخابات آینده، وضعیت داخلی و خارجی و اوضاع و احوال كشور مورد بررسی قرار گرفت و تلاش شد به سوالاتی همچون حساسیت‌های مردم و شناختن دوستان اصلی اصولگرا پاسخ داده شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش كه ارزیابی شما از اظهارنظر آقای مطهری مبنی بر اینكه انتخابات مجلس را می‌توان طبق قانون اساسی نهادی غیر از دولت برگزار كند، گفت: در قانون اساسی برگزاری انتخابات به عهده وزارت كشور گذاشته نشده است طبق اصل 95 قانون اساسی نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است و مجری برگزاری آن به صراحت وزارت كشور یا دولت نیست. اینكه برگزاری انتخابات توسط دولت، فرمانداری و وزارت كشور انجام می‌شود در قوانین عادی آمده است. از این رو می‌توان نتیجه گرفت كه این قانون قابل تجدیدنظر است.

باهنر در ادامه توضیح داد: این موضوع بحثی فلسفی است كه در بسیاری از كشورها نیز مطرح است. مسائلی از این قبیل كه دولت بهتر است مجری انتخابات نباشد و یا مجلس به عنوان ذینفع از نتیجه انتخابات تاثیرگذار در تصویب قانون انتخابات نباشد نیز مطرح است كه همه موارد به نظر مجلس و قانون اساسی برمی‌گردد.

وی افزود: قانون اساسی این اختیار را به مجلس داده است كه قوانین انتخابات را تصویب نماید ولی با این وجود به نظر بنده نیز اگر تصویب قانون انتخابات توسط نمایندگان انجام نشود اولی‌تر است و انتخابات سالم‌تری خواهیم داشت.

باهنر در ادامه خاطرنشان كرد: بر این اساس می‌توان گفت كه صحبت آقای مطهری مبنی بر اینكه طبق قانون اساسی لزوما دولت برگزار كننده انتخابات نیست از لحاظ تئوری درست است، اما در مقابل باید به این پرسش نیز پاسخ داده شود كه جایگزین دولت به عنوان برگزار كننده انتخابات چه نهادی می‌تواند باشد. در این رابطه انجام كار مطالعاتی و بررسی معایب و محاسن آن امری مهم به شمار می‌آید كه مطمئنا در این دوره انتخابات مجلس نهم شدنی نیست.

باهنر همچنین تصریح كرد: ما از این طرح برای برگزاری انتخابات به عنوان پروژه جدیدی استقبال می‌كنیم و شاید بهتر باشد این موضوع در مركز پژوهش‌های مجلس نیز مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود كه سناریوهای جایگزین برای مجری و برگزار كننده انتخابات به جای وزارت كشور چه نهادهایی می‌تواند باشد.

به گزارش ایسنا، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در مورد تكلیف قرائت گزارش كمیسیون اصل 90 درباره چند مورد شكایت نمایندگان از رییس‌جمهور در صحن علنی نیز گفت: اگر 10 نماینده اشكالی در اجرای قانون از سوی دولت مشاهده كنند می‌توانند این موارد را طبق ماده 233 آیین‌نامه داخلی به هیات رییسه ارائه دهند و هیات رییسه نیز بر اساس تشخیص به كمیسیون‌های تخصصی ارجاع نماید و بعد از آن فرآیند بررسی این شكایات در كمیسیون‌ تخصصی و ارائه گزارش آن به صحن علنی طی می‌شود. سرانجام نیز در صورت پیشنهاد كمیسیون تخصصی و رای مثبت مجلس آن شكایت به مراجع قضایی برای پیگیری ارائه خواهد شد.

وی همچنین توضیح داد: این قاعده در مورد كمیسیون اصل 90 صدق نمی‌كند چرا كه نمایندگان می‌توانند گزارش‌های خود را در مورد تخلفات و عملكرد مجریان از اجرای قانون به صورت جداگانه به كمیسیون اصل 90 بدهند تا این كمیسیون بررسی‌های لازم را انجام دهد.

باهنر افزود: در مورد شكایت نمایندگان از رییس‌جمهور اتفاقی كه رخ داد این بود كه آن‌ها خواسته بودند این شكایت به كمیسیون اصل 90 به عنوان كمیسیون تخصصی ارجاع شود كه این روند درست نیست چرا كه این كمیسیون، كمیسیون تخصصی به شمار نمی‌رود.

این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: البته در اینگونه موارد بهتر است با توجه به تشكیل هیات تنظیم قوا از سوی مقام معظم رهبری به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی اینگونه مسائل قبل از كشیده شدن به رسانه‌ها و شكایت در این هیات مطرح و حل گردد. با این وجود در مورد اعتراض نمایندگان به رسیدگی نشدن به شكایت آن‌ها از رییس‌جمهور باید هیات رییسه هر چه سریعتر تكلیف این موضوع را روشن كند و حتی اگر لازم باشد گزارش آن در صحن علنی قرائت گردد مسلما در صورت رای مثبت نمایندگان به این گزارش برای پیگیری به مراجع قضایی ارائه و آنها مكلف به رسیدگی به آن هستند.

باهنر در ادامه در پاسخ به این پرسش كه تعبیر شما از سكوت انتخاباتی آقای احمدی‌نژاد چیست؟ گفت: ما هیچگاه با حضور رییس‌جمهور در انتخابات موافق نبوده‌ایم. هیچ زمانی نیز رییس‌جمهور به صورت رسمی ابراز علاقه برای ورود به انتخابات نكردند به طوری كه در همان جلساتی كه برای تعیین سه نفر در راستای رسیدن اصولگرایان به وحدت تشكیل می‌دادند تاكید داشتند كه من به این كارها نمی‌رسم و این كمیته سه نفره باید موضوع را دنبال كنند حتی هنگامی كه آنها برای برگزاری جلسات مستمر با رییس‌جهمور اصرار داشتند آقای احمدی‌نژاد پاسخ منفی داده بودند.

وی افزود: البته بعد از جریانات اخیر و حاضر نشدن رییس‌جمهور در مدت كوتاهی در محل كارشان آن سه نفر خدمت جامعتین رفتند و اعلام كردند كه ماموریتشان تمام شده است و به نوعی انتخابات را به جامعتین واگذار كردند؛ اما جامعتین از آنها خواست كه گروه هفت نفره را تشكیل دهد.

باهنر خاطرنشان كرد: حداقل رییس‌جمهور در مواضع‌شان اشتیاقی برای ورود جدی در انتخابات نشان ندادند كه نظر ما نیز همین است چون مصلحت نیست دولت به عنوان مجری برگزار كننده انتخابات همچون فعال حزبی در انتخابات حضور پیدا كند. بر این اساس ما از سكوت آقای احمدی‌نژاد استقبال می‌كنیم.

این عضو كمیته 8+7 اصولگرایان در مورد جبهه پایداری نیز گفت: این اظهارنظرها كه جبهه پایداری در انتخابات چگونه می‌خواهد فعالیت كند و اینكه آیا قصد جایگزینی رایحه خوش خدمت و یا فعالیت مستقل را دارد یا خیر، را باید منوط به اتفاقات آینده كنیم؛ اما در مجموع ما بر این اعتقادیم كه دوستانمان در جبهه پایداری افرادی اصولگرا و دارای عده و عده و طرفدار هستند؛ اما نباید آنها در مواضع‌شان و یا عده و عده و طرفدارانشان دچار توهم و افراطی‌گری شوند، بایستی در بحث اصولگرایی منشور جامعتین را ملاك قرار دهد.

به گزارش ایسنا، باهنر در پاسخ به این پرسش كه آیا شما می‌دانید آقای مشایی كجا هستند، گفت: آقای مشایی در دفتر رییس‌جمهوری مشغول به كارند ولی حضور رسانه‌ای‌شان كمرنگ شده است، با این وجود اگر شما ایشان را دیدید سلام ما را برسانید.

وی در پاسخ به این پرسش كه ارزیابی شما از دلایل شرط‌ گذاری برخی از اصلاح‌طلبان برای ورود به انتخابات چیست، گفت: اصلاح‌طلبان طیف وسیعی دارند به گونه‌ای كه عده‌ای كه خود را در خارج از كشور اصلاح‌طلب می‌دانند انتخابات را تحریم می‌كنند و عده دیگر نیز در داخل كشور می‌گویند كه ما در انتخابات حتی در شرایطی كه نامزدهایمان ردصلاحیت شوند شركت می‌كنیم. از سوی دیگر عده‌ای نیز در استفاده از مهره‌های سفید خود در انتخابات مجلس اعتقاد دارند از این رو نباید برای اصلاح‌طلبان یك تصمیم واحد اتخاذ شود. بهتر است ابتدا تعریف جامعی از اصلاح طلبی در جامعه مشخص گردد.

وی افزود: اصلاح‌طلبان معتقد به قانون اساسی و ملتزم به چارچوب‌های قانون اساسی می‌توانند در انتخابات شركت كنند، مطئمنا این موضوع باعث ایجاد رقابت‌های انتخاباتی و گرم‌تر شدن تنور انتخابات می‌شد.

وی همچنین با تاكید بر اینكه مشاركت حداكثری دغدغه‌ی اصولگرایان است، ‌گفت: ما حضور حداكثری مردم را بر پیروزی حداكثری جناح خود ترجیح می‌دهیم كه این حضور حداكثری نیز پارامترهای مختلفی همچون میزان امیدواری و رضایت‌مندی مردم و همچنین حضور كاندیداهای مختلف در عرصه انتخابات بستگی دارد.

باهنر همچنین با بیان اینكه طرح شرط‌هایی همچون اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی برای حضور در انتخابات قابل قبول نیست، گفت: به نظر بنده شرط گذاشتن اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات هیچ معنا و مفهومی ندارد و تنها یك شوخی است.

این عضو فراكسیون اصولگرایان مجلس همچنین با تاكید بر اینكه اصلاح‌طلبان بایستی مواضع خود را نسبت به قانون اساسی و قوانین عادی كشور مشخص كنند، گفت: با این وجود اگر آن‌ها می‌خواهند برای حضور نیافتن در انتخابات و یا پیروز نشدن دلایل و بهانه‌هایی را مطرح كنند، ما حاضریم برای آن‌ها تعریف كنیم كه چه بهانه‌های بهتر و قوی‌تری بیاورند.

وی در ادامه با تاكید بر اینكه اصولگرایان این اعتقاد را ندارند كه در انتخابات آینده رقیبی ندارند، گفت: برخی مطرح می‌كنند كه اصولگرایان به دلیل نداشتن رقیب بهتر است به دو گروه تقسیم شده و با یكدیگر رقابت كنند. این در حالی است كه اصولگرایان در انتخابات آینده مجلس رقیب جدی و قدرتمندی دارند كه بخشی از مجلس را در دست می‌گیرد. این موضوع كه رقابت جدی در انتخابات با اصولگرایان وجود ندارد ساده‌انگاری بیش نیست.

به گزارش ایسنا، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش كه ارزیابی شما از تفسیر آقای كدخدایی از حضور برخی از حقوقدانان شورای نگهبان در گروه 8+7 چیست؟ گفت: هیچ عضوی از شورای نگهبان در 8+7 حضور ندارد. در ابتدا یك نفر از حقوقدانان شورای نگهبان قصد حضور در این گروه را داشت كه همه به اتفاق آراء با این موضوع مخالفت كردند.

باهنر افزود: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تنها برای رسیدن اصولگرایان به وحدت تلاش می‌كنند و مطمئنا قصد معرفی كاندیدایی را ندارند. آقای یزدی و آقای مهدوی‌كنی عضو 8+7 نیستند و آنها تنها به عنوان دبیران دو جامعه تلاش می‌كنند كه اصولگرایان به وحدت برسند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -